Jeste li znali da trenutno postoji više od 200 različitih faktora koji utječu na Google ranking? Ove faktore Google koristi kako bi procijenio koliko dobro sadržaj vaše web stranice odgovara određenom online pretraživanju.
Zašto je to bitno? Svi znamo da je Google daleko najpopularnija internetska tražilica na svijetu. Druge tražilice poput Binga i Yahooa gotovo su zanemarive u odnosu na Google. Naime, više od 90% svih online pretraživanja provodi se upravo putem Googlea.
Dakle, vaša tvrtka će imati velike koristi od boljeg rangiranja u rezultatima Google pretraživanja. Međutim, s toliko različitih elemenata, na koje se faktore Google rangiranja najbolje usredotočiti? U ovom ćemo tekstu nabrojiti i ukratko objasniti 5 najbitnijih faktora koji utječu na SEO i Google ranking.
Što su uopće SEO i faktori rangiranja?
SEO je kratica od izraza Search Engine Optimization. Pojednostavljeno, to je proces poboljšanja vaše web stranice kako biste povećali njezinu vidljivost na Googleu. Što su Googleovi faktori rangiranja? Googleov faktor rangiranja zapravo je jedna od mnogih informacija koje Google koristi kako bi odlučio koliko dobro web stranica odgovara na određeni upit pretraživanja.
Drugim riječima, ako netko npr. upiše “najbolji apartmani u Splitu” u svoju tražilicu, Google koristi faktore rangiranja za prikaz sadržaja koji će najviše biti od koristi onome tko to pretražuje.
Čimbenici rangiranja mogu uključivati bilo što, od broja riječi na stranici do vremena potrebnog za učitavanje slika. Cilj Googlea je pružiti korisnicima optimalan sadržaj koji će maksimalno odgovarati pretraživanju.
Dakle, Google vodi računa o tome da vas pri pretraživanju uputi na kvalitetne web stranice koje su vrijedan izvor informacija. Suprotno takvim stranicama su one koje sadrže loš i manjkav sadržaj, sporo se učitavaju itd.
Usredotočite se na najbitnije SEO faktore rangiranja
Kada je riječ o postizanju viših pozicija u Google pretragama, trebate imati na jednu bitnu činjenicu. Naime, nemoguće je optimizirati neku web stranicu za svaki pojedinačni faktor rangiranja. A kako smo već naveli, ima ih više od 200. Dakle, nemoguće je biti savršen iz Googleove perspektive. Zato treba dati prioritet faktorima rangiranja koji donose najveću SEO korist.
Ovdje ćemo navesti i objasniti TOP 5 najvažnijih faktora rangiranja u Googleu.
1. Kvalitetan sadržaj
Možda ste čuli SEO izreku “sadržaj je kralj” (eng. content is king). Kad se radi o Googleu, to je itekako bitno. Naime, sadržaj je zaista najvažniji i najbitniji faktor za Google ranking.
Ako stvorite sadržaj koji je jedinstven, originalan i koristan za korisnike, Google će ga visoko rangirati u rezultatima pretraga. A pogotovo ako takav sadržaj objavljujete učestalo.
Google posvećuje posebnu pozornost kvaliteti vašeg sadržaja. Bez obzira na to koliko je vaša web stranica tehnički optimizirana, ako vaš sadržaj nije vrijedan, ne možete očekivati visoke pozicije u Googleu.
Dakle, kako Google mjeri kvalitetu sadržaja?
Originalan i vrijedan sadržaj
Google daje prednost sadržaju koji je originalan. Zato trebate imati web stranicu koja odgovara potrebama vaše publike, pruža jedinstvenu vrijednost i nije kopirana iz drugog izvora.
Ako je vaš sadržaj dupliciran ili previše sličan drugim web stranicama, to će negativno utjecati na vaš SEO. U najgorem slučaju, Google možda neće ni indeksirati dupliciranu stranicu.
I ne samo to, ako redovito objavljujete duplicirani sadržaj, Google može smanjiti stopu indeksiranja na vašoj web stranici.
Dakle, kada stvarate sadržaj, pobrinite se da je originalan i nije kopija nečeg što već postoji. Naravno, pojmovi za pretraživanje prema kojima se želite rangirati također bi trebali odgovarati vašim fokusnim ključnim riječima.
Ažuriran i svjež sadržaj
Još jedan način da poboljšate kvalitetu sadržaja jest da ga održavate svježim i ažuriranim. Google daje prednost novijem sadržaju, bilo da je nedavno objavljen ili temeljito ažuriran.
Kada redovito ažurirate objave i dodajete nove informacije, tražilicama šaljete pozitivne signale za rangiranje.
Svježina sadržaja igra još veću ulogu ako pokrivate teme koje uključuju vijesti ili trendove. Za takve teme Google preferira stranice koje pružaju najnovije informacije.
Duljina sadržaja
Duljina sadržaja faktor je rangiranja koji je lako izmjeriti i razumjeti. I također zapamtite da je dulje općenito bolje.
Naime, duljina sadržaja ima bitan utjecaj na vaš rang u rezultatima pretraživanja. Tako na promjer postovi na prvih 10 pozicija u Google pretragama u prosjeku imaju 1890 riječi.
To naravno ne znači da svaki post koji objavite na svojoj web stranici mora sadržavati približno 2000 riječi. Ne postoji način da se napiše “savršen” broj riječi za neku temu. Savršena duljina za bilo koji dio sadržaja ovisi o svrsi sadržaja i temi.
Ipak, bolje je objaviti jedan dugačak i kvalitetan post od 2000 riječi, nego 10 „malih“ i površnih postova od 200 riječi. Opširniji sadržaj ima dubinu koja u potpunosti objašnjava neku temu. Zato Google daje prioritet kvalitetnom sadržaju koji odgovara potrebama korisnika i pruža detaljne informacije.
2. Backlinkovi
Nakon kvalitete sadržaja, sljedeći ključni čimbenik Google rangiranja su backlinkovi. To su linkovi s drugih web stranica koji vode na vašu web stranicu. Odmah nakon sadržaja, oni su sljedeći veliki faktor koji ima ogroman utjecaj na Googleov algoritam rangiranja.
Backlinkovi su zapravo poput glasovanja o povjerenju za vašu web stranicu. Što imate više backlinkova, kao da imate više ljudi koji glasaju i „jamče“ za vašu web stranicu. Google mjeri te glasove i analizira kvalitetu vaših backlinkova.
Nije bitan broj backlinkova već njihova kvaliteta
Backlinkovi s kvalitetnih i poznatih web-stranica vrjedniji su i više će poboljšati vaše rangiranje od poveznica s anonimnih i nekvalitetnih web-stranica.
Ukratko, bolje je imati 5 kvalitetnih baclinkova nego 1000 backlinkova s bezveznih web stranica. Pogotovo se čuvajte kupnje backlinkova s robotiziranih direktorija, a što može trajno upropastiti vaš Google ranking.
Stjecanjem kvalitetnih backlinkova šalje se signal Googleu da je vaš sadržaj vrijedan povjerenja, jer druge web stranice visoke kvalitete jamče za njega.
Osim toga, backlinkovi direktno utječu na broj posjetitelja vaše web stranice. Svaki put kad netko klikne na takav link, doći će na vašu web stranicu. I onda postoji mogućnost da vašu web stranicu stavi u favorite, podijeli na društvenim mrežama, ostavi komentar na neki post i sl. Sve to dodatno pozitivno utječe na SEO.
3. Brzina učitavanja web stranice
Među stotinama faktora rangiranja na Googleu, još jedan jako bitan faktor je brzina. Naime, u svibnju 2021. Google je brzinu učitavanja web stranice uvrstio u Core Web Vitals.
Brzina web stranice uključuje metriku koju Google smatra kritičnom za korisničko iskustvo na vašoj web stranici.
Brzina nije bitna u smislu da morate pobijediti konkurente i biti za milisekundu brži. Više se radi o ispunjavanju minimalnog standarda za vrijeme učitavanja stranice.
Google želi da se vaše web mjesto brzo učitava i da vašoj publici pruža dobro korisničko iskustvo. Ako posjetitelj čeka 10 sekundi ili više da se vaša neoptimizirana stranica učita, vjerojatno će je odmah napustiti.
Kako biste provjerili brzinu učitavanja svoje web stranice, možete koristiti neki od servisa kao npr. GT Metrix. https://gtmetrix.com/
4. Prilagođenost mobilnim uređajima
Sljedeći važan faktor jest kako se vaša web stranica prikazuje na mobilnim uređajima. To uključuje razne vrste pametnih telefona, tablete i slično.
Otkako je Google 2019. dao prednost mobilnom pretraživanju, ključno je da se vaša web stranica prilagodi bilo kojoj veličini zaslona. „Mobile-first“ znači da Google koristi mobilnu verziju vaše web stranice za indeksiranje i rangiranje.
Naime, prethodno je Google za indeksiranje koristio desktop verziju vaše web stranice. No s ogromnim porastom broja korisnika mobilnog interneta u svijetu, ne čudi što je Google napravio ovaj pomak.
Dakle, ako želite maksimizirati svoje rangiranje, vaša web stranica mora biti prilagođena mobilnim uređajima.
Primjerice, ako koristite WordPress, onda trebate odabrati WordPress temu koja je prilagođena mobilnim uređajima. Ili možete upotrijebiti razne plugins kako biste svoju WordPress stranicu učinili mobile friendly, odnosno responzivnom.
5. Autoritet domene (Domain Authority)
Sljedeći bitan faktor rangiranja je autoritet domene (DA) vaše web stranice. To je kriterij koji procjenjuje stručnost vaše web-lokacije o određenoj temi i njeno rangiranje na tražilicama.
Iako „autoritet domene“ nije nešto što Google direktno koristi u svom algoritmu, ovaj faktor ipak snažno signalizira SEO vrijednost neke web stranice.
Autoritet domene osmislila je SEO tvrtka Moz, a generira ocjenu od 1 do 100. Što je autoritet vaše domene veći, veće su vam šanse za bolje rangiranje na Googleu za određene ključne riječi.
Naravno, postoje različiti načini na koje možete povećati autoritet svoje domene odnosno web stranice. Jedan od načina je stjecanje backlinkova visoke kvalitete. No puno backlinkova ne jamči uvijek viši rang.
Najbolje je stvoriti kvalitetan sadržaj koji je fokusiran na vaše područje djelovanja ili temu kojom se bavite. Pokušajte usmjeriti sadržaj svoje web stranice i bloga na jednu glavnu temu. Dobar sadržaj s vremenom će povećati autoritet vaše domene.
Domain authority za svoju web stranicu možete provjeriti ovdje: https://moz.com/domain-analysis
DODATNI SEO SAVJETI:
- Ne koristite jeftin i spor hosting za web stranicu
- Ne tražite “najjeftiniju” ponudu za izradu web stranice
- Nemojte web stranicu natrpati pop-up prozorima i intruzivnim oglasima
- Nemojte web stranicu preopteretiti velikim brojem teških slika
- Uložite najmanje 3x novca i vremena u SEO u odnosu na koliko ste uložili u izradu web stranice