Zanima vas SEO optimizacija web stranica? U današnjem digitalnom dobu, kada su web stranice postale nezaobilazan dio poslovanja i komunikacije, SEO (engl. Search Engine Optimization) optimizacija ima ključnu ulogu u poboljšanju vidljivosti web stranica na tražilicama poput Googlea.
SEO optimizacija web stranica predstavlja proces primjene različitih strategija i tehnika s ciljem rangiranja stranica na što višoj poziciji u rezultatima pretraživanja. U ovom članku prikazat ćemo ključne faktore koji su važni za postizanje uspjeha u SEO optimizaciji web stranica. Posebno ćemo se fokusirati na osvježavanje web stranice i sadržaj.
Osvježavanje, ažuriranje, nadogradnja, održavanje… Što to točno znači?
Često se susrećemo sa izrazima kao što su osvježavanje, ažuriranje, nadogradnja, održavanje web stranice. Ovi su izrazi po značenju slični, iako nisu sasvim isti. Sada ćemo objasniti što točno znače.
Osvježavanje = dodavanje novog sadržaja kao što su tekstovi, postovi, podstranice, slike itd. Također može uključivati djelomičnu promjenu postojećeg sadržaja. Npr. napisali ste neki članak prije 4 godine, i sada ga želite osvježiti tako da bude u skladu s novim trendovima i informacijama.
Ažuriranje = uglavnom znači isto što i nadogradnja (engl. updates). Npr. imate WordPress web stranicu na kojoj treba redovito ažurirati, tj. nadograditi razne plugine, WordPress core, WordPress temu i slično. Ako se ne rade redovita ažuriranja, vaša web stranica bi s vremenom mogla prestati ispravno funkcionirati. Također je bez ažuriranja više podložna raznim sigurnosnim rizicima, virusima i sl.
Održavanje = predstavlja sve što i ažuriranje odnosno nadogradnja, s tim da može dodatno uključivati i stvaranje backupa, sigurnosna skeniranja, provjere itd.
Kvalitetan sadržaj donijet će bolje pozicije u pretragama
Kvalitetan sadržaj temelj je svake uspješne SEO strategije. U tom smislu poznata je izreka „Content is the king“. Sadržaj na web stranici trebao bi biti relevantan, informativan i originalan. Ključne riječi i fraze trebaju biti umetnute na prirodan način, bez pretjerivanja ili neprimjerenog korištenja. Također je važno osigurati da je sadržaj relevantan za ciljanu publiku i da pruža informativnu vrijednost korisnicima.
Mnogi posvećuju veliku pažnju dizajnu web stranice, bez da vode računa o sadržaju. No morate biti svjesni da bez obzira koliko „lijepa“ bila vaša web stranica, bez kvalitetnog sadržaja ona kao i da ne postoji. Google će prije dati prednost web stranicama na kojima se nalazi dosta originalnog sadržaja, nego onima koje su vizualne impresivne, ali zapravo prazne.
SEO optimizacija web stranica: više sadržaja i ključnih riječi
Ključne riječi igraju jako bitnu ulogu u SEO optimizaciji web stranica. Prije nego što započnete s optimizacijom, važno je provesti istraživanje ključnih riječi kako biste identificirali relevantne pojmove za vašu nišu. Npr. ako imate web shop za prodaju namještaja, onda trebate istražiti ključne riječi koje se odnose upravo na to.
Ključna riječ „prodaja namještaja“ može imati mnogobrojne varijacije. Na primjer „prodaja namještaja online“, „prodaja rabljenog namještaja“, „prodaja namještaja zagreb“, „namještaj za dnevni boravak“ i slično.
Uvijek trebate identificirati one ključne riječi koje će vam dovesti najviše posjetitelja koji bi mogli biti zainteresirani za ono što nudite. I onda se na temelju tih ključnih riječi radi SEO optimizacija web stranice. Primjerice, za turističku vilu u Podstrani najbitnije ključne riječi bit će: villa Podstrana, luxury villa Podstrana, luxury villa near Split itd.
Pojmovi u ključnim riječima trebaju biti uključeni u naslove, meta opise, URL-ove i sadržaj stranice kako bi se poboljšala njihova vidljivost na tražilicama.
Kada objavite SEO sadržaj, vaša web stranica sadrži više vama bitnih ključnih riječi. Ključne riječi su dakle jako bitan čimbenik u algoritmima za indeksiranje i pretraživanje. To naravno ne znači da ćete naslijepo dodavati ključne riječi u nekim tekstovima bez ikakvog smisla (engl. keywords stuffing). No ako postupno dodavate relevantan sadržaj, on će uključivati ključne riječi što će omogućiti bolju poziciju vaše web stranice u pretragama.
Redovito osvježavanje sadržaja = češća indeksacija od strane Googlea
SEO optimizacija je dugoročan proces i ne može se obaviti trenutačno, preko noći. Na primjer čak i ako ste na web stranici objavili relevantan sadržaj, ako potom mjesecima ili godinama zapustite web stranicu od toga neće biti koristi.
Sadržaj na web stranici trebao bi se dodavati što češće to bolje. Ako nemate puno vremena za posvetiti se web stranici, onda barem npr. jednom u par mjeseci.
Naravno, trebate znati što radite. Ako ne znate pravila i načine izrade SEO sadržaja, onda je to najbolje prepustiti stručnjaku ili SEO agenciji.
Uglavnom, što češće ažurirate svoju web stranicu novim člancima (postovima) i drugim sadržajem, to će Google češće „svratiti“ da pregleda vašu web stranicu. Kada tražilice pregledavaju vašu web stranicu, imate šansu postići višu poziciju u pretragama na temelju sadržaja koji pružate.
SEO optimizacija web stranica i Googlebots
Tražilice kao što je Google koriste specijalizirane alate za indeksiranje (roboti, botovi ili “Googlebotovi”) koji su u suštini visokotehnološki programi koji skeniraju internet u potrazi za web stranicama. Web indeksiranje “indeksira” stranicu na temelju niza algoritamskih čimbenika koje određuje sama tvrtka koja stoji iza tražilice.
Npr. web indeksiranje od strane Googlea i web indeksiranje od strane Microsoft Binga razlikuje se u mnogim segmentima, iako su principi donekle slični.
U svakom slučaju, ako redovito osvježavate stranicu novim sadržajem, njena će pozicija „skočiti“ u svim tražilicama, a pogotovo u Googleu. Naime, svaki put kada ažurirate svoju web stranicu, tražilica to primjećuje i ponovno određuje poziciju vaše web stranice.
Zato svaka SEO optimizacija web stranica uvijek uključuje stvaranje originalnog sadržaja za osvježavanje.
Koliko često biste trebali osvježavati i ažurirati web stranicu?
Web stranica koja se osvježava svaki dan ili barem 2-3 puta tjedno smatra se web stranicom koja se vrlo često osvježava.
Osvježavanje jednom mjesečno predstavlja nekakvu prosječnu, srednju razinu.
Osvježavanje od par puta godišnje predstavlja minimalnu razinu osvježavanja.
Web-stranica koja u periodu od godinu dana ni jednom nije osvježena novim sadržajem, niti su na njoj napravljena ažuriranja, smatra se zapuštenom web stranicom.
Zamislite da posjetite neku web stranicu koja na naslovnici sadrži članak iz „daleke“ 2017. godine. Bi li vama takva web stranica izgledala relevantno? Zasigurno ne. Vjerojatno biste je brzo napustili jer je očito da je potpuno zapuštena.
Najbolji način osvježavanja je dodati SEO blog na web stranicu i potom dodavati članke koje će posjetitelji primijetiti. Ako posjetitelju komentiraju te članke, to se također računa kao osvježavanje. Dakle, najbolje je redovito pisati kvalitetan sadržaj koji će privući pozornost vaših posjetitelja.
SEO optimizacija web stranica: Technical SEO
SEO optimizacija web stranica sadrži mnogobrojne faktore. U prethodnom tekstu objasnili samo sadržajni aspekt SEO optimizacije, a sada ćemo ukratko objasniti što je „technical SEO“.
Tehnička SEO optimizacija odnosi se na optimizaciju web stranice prema tehničkim parametrima. Najbitniji tehnički parametri su sljedeći:
- Brzina web stranice
- Mobile friendly značajka
- Uklanjanje dvostrukog sadržaja (engl. duplicate content)
- Uklanjanje neaktivnih linkova (engl. dead links)
- Slanje XML sitemap vaše web stranice Googleu
- Sigurnost i SSL certifikat
Ukratko, stranice koje se brzo učitavaju, koje se dobro prikazuju na mobilnim uređajima i koje su sigurne imat će bolje pozicije u Googleu.
Ako je vaša web stranica loše napravljena ili smještena na sporom, jeftinom serveru, trebat će joj dugo vremena da se učita. Ako posjetitelj treba čekati 10 ili više sekundi da mu se učita web stranica, vjerojatno će je odmah napustiti. Na taj način imat ćete visoku stopu odbijanja (engl. bounce rate) te će Google smanjiti poziciju takve web stranice u pretragama.
S druge strane, stranice koje se brzo učitavaju i optimalno prikazuju u mobilnim preglednicima, dobivaju prednost.
Zatražite ponudu za SEO optimizaciju
Zanima vas SEO optimizacija vaše web stranice? Zatražite ponudu i procjenu.
Kontaktirajte nas na e-mail info@gnosis-media.com